Na gesprekken tussen de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB) en de KNMG heeft de KNB de modelakte Levenstestament aangepast. Voortaan kan daarin geen standaardtekst over euthanasie meer worden opgenomen. Daarmee sluit het levenstestament beter aan bij de praktijk: mensen moeten hun wensen rond euthanasie in eigen woorden vastleggen en deze altijd met hun arts bespreken. Zo ontstaat voor alle betrokkenen meer duidelijkheid over wat iemand wil.
De KNB geeft sinds enkele jaren een model levenstestament uit. Hierin legt iemand persoonlijke wensen vast voor de situatie waarin hij of zij wilsonbekwaam is geworden. Het levenstestament kan ook passages over euthanasie bevatten.
Uit eerder onderzoek van de KNMG bleek dat deze passages kunnen leiden tot misverstanden en onterechte verwachtingen. Zo denken mensen regelmatig dat euthanasie met het opnemen van een schriftelijk euthanasieverzoek in een levenstestament is ‘geregeld’. Dat is niet het geval. Een besluit om over te gaan tot euthanasie vergt een professionele afweging van een arts en vereist dat aan de wettelijke zorgvuldigheidseisen is voldaan. Dit misverstand leidt soms tot spanningen tussen artsen, patiënten en naasten.
Het onderzoek liet ook zien dat veel artsen het levenstestament ongeschikt vinden voor het vastleggen van een euthanasieverzoek. De standaardteksten zijn daarvoor te algemeen en onvoldoende duidelijk. De KNMG heeft de KNB daarom eerder opgeroepen de standaardteksten over euthanasie aan te passen. De afgelopen periode hebben beide organisaties hierover gesprekken gevoerd. Dat heeft geleid tot een wijziging van het model levenstestament: voortaan kan daarin geen standaardtekst over euthanasie meer worden gebruikt.
Met deze wijziging sluit het levenstestament beter aan bij de praktijk rond euthanasieverzoeken. Een verzoek om euthanasie van een patiënt betekent niet automatisch dat euthanasie wordt uitgevoerd. Een arts moet altijd beoordelen of aan de wettelijke zorgvuldigheidseisen is voldaan en of hij of zij bereid is de euthanasie uit te voeren. Om die afweging goed te kunnen maken, is het van belang dat een euthanasieverzoek zo concreet mogelijk en in eigen woorden is opgesteld. Daarnaast is het belangrijk dat de patiënt de verklaring met de arts bespreekt. Alleen dan is voor de arts duidelijk wat de wensen van de patiënt precies zijn.
Zie ook nieuwsbericht KNB: Aanpassingen medische wilsverklaringen levenstestament | Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie
Ben je arts en wil je reageren op dit artikel, stuur dan een mail naar communicatie@fed.knmg.nl
Lees meer nieuws